Projekty domów na każdą kieszeń.
Wiadomo, iż nie każdy może sobie pozwolić na budowę domu jednorodzinnego. Wiąże się to bowiem ze stosunkowo sporymi kosztami. W pierwszej kolejności trzeba kupić odpowiednią działkę budowlaną, uzyskać niezbędne pozwolenia, przyłącza mediów takich jak gaz, woda, prąd. Następnie trzeba jeszcze wybrać i zakupić odpowiedni projekt domu. ostatecznie zaś zatrudnić ekipę budowlaną, aby zrealizowała nam budowę domu. Pochłania to stosunkowo ogromne koszty, toteż warto tutaj przyjrzeć się kwestii tego, w jaki sposób można te koszty ograniczyć.
Spis treści artykułu
Powierzchnia użytkowa naszego domu.
Oczywiście w kwestii działki nie będziemy mieć zbyt wiele do oszczędności. Po prostu musimy się zdecydować na którąś z dostępnych na rynku i tyle. Możemy natomiast ograniczać koszty budowy poprzez modyfikację powierzchni użytkowej budynku. Oczywiście nie będą to jakieś ogromne oszczędności, aczkolwiek zmniejszając budynek ze 150 m2 do 100 m2 możemy obniżyć koszty jego budowy o jakieś 10-20% w zależności od technologii budowy. Dobrym rozwiązaniem w tym zakresie mogą się okazać projekty domów z poddaszem użytkowym. Pozwalają nam one bowiem na podniesienie nieco powierzchni użytkowej, przy minimalnym nakładzie dodatkowych kosztów. Dom piętrowy o takim samym metrażu jak dom z poddaszem użytkowym będzie z reguły o 25% kosztowniejszy w budowie.
Określamy nasze potrzeby.
Aby skutecznie manewrować powierzchnią budynku, należy w pierwszej kolejności określić nasze minimalne potrzeby co do poszczególnych pomieszczeń. Musimy więc ustalić ilość sypialni i ich minimalny metraż, aby domownicy mogli mieć odpowiedni poziom komfortu. Musimy także pamiętać o pomieszczeniach gospodarczych, o pralni, kotłowni, czy też suszarni. Ostatecznie nie wolno nam zapomnieć o salonie, kuchni i łazience. Jeśli zsumujemy powierzchnię wszystkich tych pomieszczeń, z cała pewnością wyjdzie nam powierzchnia naszego nowego domu. Wobec tego też, będziemy mogli rozpocząć poszukiwania projektu spełniające przygotowane przez nas kryteria.
Technologia budowy.
Warto także zwrócić uwagę na technologię budowy, bowiem każda z nich będzie wiązać się z innymi kosztami, ale także i czasem realizacji budowy. Najlepszym rozwiązaniem są tutaj domy modułowe, zarówno pod względem szybkiego czasu budowy, jak i pod względem niskich kosztów realizacji. Najgorszym rozwiązaniem są zaś budynki murowane z cegły, gdyż koszty będą tutaj wręcz ogromne a czas realizacji może się ciągnąć nawet latami.
Koszty eksploatacji budynku
Pod żadnym pozorem nie możemy także zapominać o kosztach przyszłej eksploatacji budynku. Warto tutaj dość dogłębnie zastanowić się nad tym, czy warto budować najtaniej i tradycyjnie, czy może lepiej podnieść koszty budowy (za pieniądze zaoszczędzone na poprzednich etapach) i zbudować dom pasywny, który będzie charakteryzować się zerowymi kosztami eksploatacji. Jest to z całą pewnością jedna z ważniejszych kwestii do przeanalizowania przez potencjalnego inwestora.