Kabina lakiernicza i jej efektywna eksploatacja
Efektywność pracy warsztatu lakierniczego zależna jest przede wszystkim od wiedzy i doświadczenia pracowników, ale także od tego, jakimi narzędziami do pracy będą oni dysponować. Nie da się ukryć, iż dopiero w przypadku posiadania profesjonalnych narzędzi oraz materiałów, możliwe będzie osiągnięcie odpowiednio wysokiego poziomu jakościowego, wykonywanych powłok lakierniczych. Dlatego też, w celu osiągania wysokiego poziomu efektywności pracy całego warsztatu, najlepszym rozwiązaniem będzie inwestowanie w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jednym zaś z lepszych rozwiązań technologicznych, w wyraźny sposób podnoszących jakość i wydajność pracy, oraz jej komfort, jest bez wątpienia kabina lakiernicza. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej kwestiom związanym z eksploatacją kabiny lakierniczej w warsztatach lakierniczych.
Czym jest kabina lakiernicza?
Kabina lakiernicza to nic innego jak dodatkowo komora robocza o stosunkowo sporych wymiarach, pozwalających na wprowadzenie do wnętrza nawet całego samochodu, celem jego lakierowania. Zapewnia ona odseparowania przestrzeni roboczej od otoczenia, skutkiem czego mamy zagwarantowane o wiele lepsze, pozbawione większości zanieczyszczeń, warunki do realizacji zadań związanych z lakiernictwem. W gruncie rzeczy kwestia najważniejszą będzie tutaj czystość atmosfery wewnętrznej, która wpływa na jakość realizowanych prac. Wszystkie zanieczyszczenia lotne, które mogłyby wywierać negatywny wpływ na realizowane prace, będą przechwycone na poziomie filtrów kieszeniowych montowanych na wlocie do systemu wentylacji kabiny lakierniczej. Oczywiście tutaj niezbędne będą odpowiednie filtry do kabin lakierniczych, z czego ten, montowany na wlocie powinien gwarantować przechwytywanie maksymalnej ilości lotnych zanieczyszczeń takich jak kurz i pył, natomiast filtr wylotowy, powinien być przystosowany do przechwytywania zanieczyszczeń chemicznych, które nie powinny wydostawać się na zewnątrz. Dzięki temu zarówno atmosfera wewnątrz kabiny będzie odpowiednio dopasowana do wymagań procesu technologicznego w lakiernictwie, jak i zewnętrzna atmosfera będzie zapewniać komfortowe warunki pracy.
Pozostałe aspekty związane z utrzymaniem czystości.
Oczywiście poza gwarancją czystości atmosfery w przestrzeni roboczej, poprzez zastosowanie kabiny lakierniczej, warto przemyśleć także kwestię gwarancji komfortowych warunków pracy w otoczeniu kabiny lakierniczej. Aby osiągnąć jak najlepsze warunki pracy, warto zastosować dodatkowe filtrowanie powietrza wewnątrz pomieszczeń lakierniczych poprzez odpowiednio dostosowane filtry sufitowe, podłogowe i ścienne. Tego typu filtry przystosowane są do przechwytywania zanieczyszczeń lotnych, osadzających się na ścianach, sufitach i podłogach, które następnie mogłyby być wznoszone ruchem człowieka po przestrzeni hali. Ich przechwycenie i związanie we wnętrzu filtrów, zapewnia nam podniesienie poziomu czystości atmosfery wewnętrznej, oraz ograniczenie napływu zanieczyszczeń na filtry w kabinie lakierniczej, co także przekłada się na ich żywotność oraz jakość filtracji powietrza doprowadzanego do kabiny. Jednym słowem filtrowanie atmosfery wewnętrznej przy zastosowaniu filtrów sufitowych, ściennych oraz podłogowych będzie bardzo efektywnie wpływającym na jakość pracy czynnikiem, który warto uwzględnić w swoim projekcie działań, mających na celu poprawę efektywności pracy, warsztatu lakierniczego.