Własna produkcja brykietu drzewnego.
W ciągu kilku ostatnich lat, produkcja brykietu drzewnego, staje się coraz bardziej popularna. Wynika to przede wszystkim z kwestii tego, iż wzrasta świadomość ekologiczna społeczeństwa, a co za tym idzie, decydują się oni na odejście od węgla i przestawienie się na ekologiczne technologie ogrzewania. Brykiet drzewny zaś, jest jednym z lepszych materiałów opałowych o bardzo niskiej emisji CO2 do atmosfery. Emituje on Az 7-8 razy mniej CO2 niż węgiel kamienny i dwukrotnie mniej niż gaz ziemny. Jest to więc pod tym względem zdecydowanie najlepszy materiał opałowy. Aby jednak rozpocząć własną produkcję brykietu, trzeba zaopatrzyć się nie tylko w maszyny do brykietowania. Musimy także zadbać o niezbędne pomieszczenia, jak również o dostawców materiału wsadowego do produkcji.
Niezbędna infrastruktura produkcyjna.
Kwestią kluczową będzie zadbanie o to, aby wszystkie pomieszczenia magazynowe oraz produkcyjne, gwarantowały pełną izolacje od wilgoci. Chodzi o to, aby zarówno magazynowany materiał wsadowy, jak również gotowy brykiet, nie były narażone na zawilgocenie. Wilgoć będzie bowiem wywierać negatywny wpływ na proces produkcji brykietu drzewnego. Co prawda maszyny do brykietowania w trakcie produkcji będą pod wpływem wysokiej temperatury doprowadzać do odparowania nadmiernych ilości wilgoci, jednakże ze względu na ograniczenia technologiczne, nie jest możliwe całkowite jej odparowanie. Zapewnienie więc, iż trociny, wióry oraz zrębki, przeznaczone do przeróbki na brykiet, będą charakteryzować się poziomem wilgoci na poziomie maksymalnie 8%, będzie tutaj kwestią wręcz kluczową. Dzięki temu brykiet będzie nie tylko bardzo dobry jakościowo. Będzie to także wpływać na stabilne trzymanie się kostek brykietu w całości. Jest to ważne, bowiem nadmierna ilość wilgoci będzie osłabiać działanie naturalnej żywicy, stosowanej tutaj jako lepiszcze do brykietu drzewnego.
Spalanie brykietu drzewnego.
Tak samo jak maszyny do brykietowania nie lubią wilgotnego materiału wsadowego, tak tez kotły do spalania brykietu nie lubią wilgotnego brykietu. Jeśli brykiet przeznaczony do spalania będzie charakteryzować się wilgotnością na poziomie powyżej 8%, niestety będziemy na tym tylko tracić. Przede wszystkim, zbyt duże ilości energii cieplnej będą marnowane do odparowania wilgoci z brykietu. Energia ta mogłaby trafić do systemy grzewczego, zapewniając ciepłe grzejniki w naszych domach. Poza tym, parująca wilgoć będzie osiadać na stalowych elementach kotła, prowadząc z czasem do jego korodowania. Będzie to znacznym ograniczeniem żywotności naszego kotła, co niestety jest niedopuszczalne.
Generalnie rzecz więc ujmując, powinniśmy zadbać o to, aby zagwarantować sobie maksymalnie niski poziom wilgotności, tak materiału wsadowego, jak i gotowego już brykietu. Będzie to kwestią nadrzędną, przesądzającą o jakości produkowanego brykietu drzewnego.