25/09/2020

Zastosowanie geokompozytów w budownictwie inżynieryjnym.

By grawertop

Nowoczesne materiały stosowane w branży budowlanej, przede wszystkim zapewniają znaczny wzrost trwałości realizowanych konstrukcji. Wśród najbardziej spopularyzowanych, nowoczesnych materiałów wyróżnić należy materiały geosyntetyczne. Bardzo dużą popularnością wśród tej grupy materiałowej cieszą się obecnie geokompozyty, czyli połączeniu kilku materiałów geosyntetycznych, mające na celu wykorzystanie ich wspólnych właściwości. Warto sobie tutaj wiec wyjaśnić, jak przedstawia się obecnie zastosowanie geokompozytów. Jest to bowiem stosunkowo rozległe zagadnienie, którego pełne zrozumienie znacznie ułatwi wiele realizacji nowoczesnych inwestycji budowlanych.

Czym są geokompozyty?

W pierwszej kolejności, warto sobie nieco bardziej szczegółowo wyjaśnić czym właściwie są geokompozyty inżynieryjne. Jest to bardzo ważna kwestia, bowiem pozwala nam wyrobić sobie podstawowy pogląd na ich późniejsze zastosowanie, wykorzystywanie w ramach realizacji nowoczesnych inwestycji budowlanych. Otóż geokompozyty to materiały geosyntetyczne, będące połączenie co najmniej dwóch materiałów geosyntetycznych. Połączenie to ma na celu wykorzystanie ich właściwości w jednym zastosowaniu. Dzięki temu, możliwe jest zagwarantowanie sobie materiałów o jeszcze większym, korzystnym wpływie na realizację danej inwestycji budowlanej.

Przykładowe geokompozyty mogą mieć następujące postaci:

  • Wzmacniające grunty – to połączenie geowłóknin z dodatkowym czynnikiem wzmacniającym, takie jak geokompozyty Polyfelt PEC
  • Do wzmacniania nawierzchni bitumicznych – z połączeniami opartymi o siatkę jak również włókna szklane.
  • Drenażowe i uszczelniające – mata drenażowa jako rdzeń, w połączeniu z geowłókniną filtracyjną (drenażowe) lub z geomembraną (uszczelniające)
  • Antyerozyjne – składające się z maty antyerozyjne oraz wzmacniającej geosiatki.

Oczywiście samych geokompozytów znajdziemy o wiele więcej, niemniej jednak powyższa lista przykładowych, pozwala wyrobić sobie zdanie i ogląd sytuacji. Pozwala zorientować się w kwestii tego, czym właściwie są geokompozyty. Można także od razu przeanalizować to, jak będzie wyglądać zastosowanie geokompozytów w budownictwie inżynieryjnym.

Jak przedstawia się obecnie zastosowanie geokompozytów?

Jeśli chodzi o zastosowanie geokompozytów, to są one wykorzystywane głównie w budownictwie inżynieryjnym. Najczęściej stosowane są w przypadku budowy dróg, autostrad, czy też nowych linii kolejowych. Niemniej jednak wykorzystuje się je także przy budowie wszelkiego rodzaju murów oporowych, składowisk odpadów, czy też innych konstrukcji podziemnych. Bardzo często stosowane są w przypadku realizacji w terenie narażonym na działanie wód gruntowych. Generalnie rzecz biorąc, zastosowanie geokompozytów jest dość szerokie. Wynika to głównie z faktu tego, iż charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami, co pozwala na ich wdrożenie praktycznie w każdej realizacji.