hodowla Różanecznika
16/10/2022

Hodowla Różanecznika i jej wymagania.

By grawertop

Efektywna hodowla Różanecznika będzie stawiać przed nami pewne wymagania. Niemniej jednak nie są to wymagani specjalnie wygórowane. Można nawet powiedzieć, iż uprawa tego typu roślin praktycznie ma bardzo niskie wymagania. W tym szczególnym przypadku, wystarczy spełnić 3 wymagania odnośnie doboru odmian do uprawy ogrodowej, wyboru stanowiska nasadzenia i zadbania o prawidłową glebę do uprawy Rhododendronów.

Czego wymaga efektywna hodowla Różanecznika w przydomowym ogrodzie?

W pierwszej kolejności musimy skupić się na tym, aby wybrać odmiany, które sprawdzą się w uprawie ogrodowej. W tym zakresie musimy skupić się na tych odmianach, które będą w stanie przetrwać mrozy, sięgające poziomu dwudziestu stopni poniżej zera a nawet wyższe. Pozostałe Rhododendrony w dalszym ciągu będziemy mogli uprawiać, aczkolwiek trzeba pamiętać, iż tylko w donicach. Dzięki temu, możliwe będzie schowanie odmian mniej odpornych na niskie temperatury, na czas zimy do pomieszczeń gospodarczych, gdzie nic im nie będzie grozić.

Gleba do uprawy Rhododendronów.

Aby przydomowa hodowla Różanecznika zapewniła nam odpowiedni poziom efektywności, musimy wszystko bardzo starannie przygotować. Gleba w tym przypadku odgrywać będzie kluczową rolę. Dobrze przygotowana gleba, powinna charakteryzować się kwaśnym odczynem pH. Najlepiej, jeśli będzie on się mieścić w przedziale 4,5-6 ppm. Gleba o podobnym odczynie pH występuje w górach Azji, czyli w naturalnym środowisku występowania roślin z gatunku Rhododendron.

Wybór stanowiska nasadzenia.

W tym przypadku, musimy pamiętać o tym, iż udana hodowla Różaneczników będzie wymagać precyzyjnego doboru stanowiska nasadzenia. Rośliny te, a więc zarówno Różaneczniki, jak i Azalie, lubią stanowiska nieco zasłonięte i zacienione. Nadmierna ilość słońca nie jest w tym przypadku wskazana, tak samo jak brak osłony przed dotkliwym, mroźnym wiatrem.

Czy hodowla Różanecznika w ogrodzie wymaga sporych inwestycji?

Oczywiście trzeba zadbać o niezbędną infrastrukturę tak, abyśmy mogli zagwarantować Różanecznikom i Azaliom, dogodne warunki do wegetacji. Wiąże się z tym konieczność poniesienia pewnych kosztów, aczkolwiek nie będą one jakieś specjalnie wygórowane. W zasadzie każdy z nas nie będzie mieć jakichkolwiek trudności z prawidłowym przygotowaniem tego typu uprawy.

Podsumowanie.

Jak więc widzimy, hodowla Różanecznika nie jest nazbyt wymagającym zadaniem. Trzeba pewne warunki spełnić, zagwarantować roślinom warunki zbliżone do naturalnych, jednakże nie jest to jakoś specjalnie wymagającym zadaniem. Większość z nas, bez nadmiernych problemów będzie w stanie przygotować warunki odpowiadające zarówno Różanecznikom jak i Azaliom. Jednym słowem, hodowla Różaneczników oraz Azalii, jest na tyle prosta, iż powinien poradzić sobie z nią każdy, nawet wyjątkowo niedoświadczony, początkujący jeszcze ogrodnik.