Uprawa Rhododendronów w przydomowych ogrodach.
Rhododendrony, czyli przede wszystkim Azalie i Różaneczniki, to jedne z bardziej popularnych krzewów ogrodowych w naszym kraju. Swoją wielką popularność zawdzięczają nie tylko kwestii swoich walorów estetycznych, ale także temu, iż nie stwarzają przy uprawie zbyt wielu trudności. Są mało wymagającymi roślinami w zakresie pielęgnacji. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby prawidłowo dobrać odmiany do uprawy ogrodowej, oraz zadbać o prawidłowe przygotowanie gleby i wybór stosownego stanowiska. Poza tym trzeba aspektami, w zasadzie nie będą od nas za wiele wymagać. Warto więc przyjrzeć się kwestii tego, jak skutecznie uprawiać Rhododendrony w naszych przydomowych ogrodach, aby osiągnąć wspaniałe efekty.
Wybór odmian do uprawy ogrodowej.
Zdecydowanie najważniejszą kwestią w tym przypadku, jest umiejętny dobór odmian do uprawy ogrodowej. Należy zwrócić największą uwagę na to, jak poszczególne rośliny radzą sobie z niskim zakresem temperatur, który w naszej strefie klimatycznej pojawia się w sezonie zimowym. Tutaj jednakże każdy solidny dostawca Rhododendronów powinien udzielić nam niezbędnych informacji o poszczególnych odmianach. Chodzi o to, aby pozostałe odmiany, które nie będą charakteryzować się odporność na silne mrozy, uprawiać w doniczkach. Pozwoli nam to na ich ukrycie przed mrozem w pomieszczeniach gospodarczych i wyciągnięcie do ogrodu dopiero, kiedy pierwsze wiosenne słońce będzie już solidnie ogrzewać ziemię. Warto także zwrócić uwagę na informacje o wymaganiach uprawy, jakich udzielić nam powinien właściwy dostawca Azalii. Chodzi o to, iż każda z tych roślin będzie mieć swoje specyficzne wymagania co do stanowiska, czy też gleby. Aczkolwiek generalnie, wszystkie Rhododendrony, będą mieć bardzo do siebie zbliżone wymagania w tym zakresie.
Przygotowanie gleby i wybór stanowiska nasadzenia.
Jak już wspomnieliśmy, w każdym przypadku trzeba będzie trzymać się wytycznych, jakich udzieli nam dostawca Rhododendronów, aczkolwiek podstawowe informacje będą dla wszystkich roślin z tej rodziny takie same. Najważniejsze jest to, iż rośliny te uwielbiają stanowiska zacienione, osłonięte. Dzięki temu lepiej mogą przetrwać zimę, bowiem nie będą wystawione na silny, mroźny wiatr. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest więc wybór stanowiska w sąsiedztwie innych, większych drzew i krzewów ozdobnych. Jest to kwestią wręcz kluczową dla bezpiecznego przetrwania zimy
Jeśli chodzi zaś o glebę to powinna ona charakteryzować się kwaśnym odczynem pH. Można oczywiście kupić gotową ziemię w sklepie ogrodniczym, czy też bezpośrednio u naszego dostawcy Rhododendronów. Jest to jednak dobrym rozwiązaniem jedynie w przypadku małej liczny nasadzeń. Jeśli będziemy sadzić większe ilości Różaneczników i Azalii warto glebę przygotować samodzielnie. W tym celu wystarczy zmieszać ze sobą nie odkwaszony torf, kompost oraz korę sosnową w równych proporcjach. Gleba taka powinna spełniać wszystkie wymagania. Aczkolwiek warto dodatkowo sprawdzić, czy jej pH będzie utrzymane w przedziale 4,5-6 i ewentualnie skorygować odczyn dodając któregokolwiek ze składników.