01/09/2016

Uprawa Różanecznika w przydomowym ogrodzie.

By grawertop

Różanecznik to jedna z piękniejszych roślin nadających się do uprawy w naszych przydomowych ogrodach. Nie wymaga od nas żadnych specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych, choć pewna wiedza w zakresie jego hodowli będzie tutaj jak najbardziej wskazana. Na uwagę zasługuje także fakt, iż różaneczniki występują w bardzo dużej liczbie odmian kolorystycznych i gabarytowych, co pozwala nam na dość dowolne komponowanie ich w naszym ogrodzie. W zależności od potrzeb będziemy po prostu dobierać odmiany spełniające dane kryteria estetyczne i na nich się skupimy. Zobaczmy jednak jakie warunki warto spełnić aby Różanecznik, mógł w naszym ogrodzie osiągnąć piękne wymiary i kwiaty, które sprawią, iż od razu będziemy czuć się lepiej.

Gleba i stanowisko do uprawy Różanecznika.

W pierwszej kolejności musimy skupić się na fakcie, iż Różaneczniki wymagają od nas pewnych prac związanych z przygotowaniem stanowiska do uprawy. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj miejsca zacienione i sporym poziomie wilgotności. Może to być na przykład sąsiedztwo większych drzew, aczkolwiek pod warunkiem, iż ich korzenie będą sięgały stosunkowo głęboko. Chodzi tutaj o to, aby duży sąsiad Różanecznika nie zabierał mu wszystkich składników odżywczych z gleby i spijał całej wody. Gleba do uprawy Różaneczników najlepiej jeśli będzie stosunkowo kwaśna o pH w zakresie 4,5 – 6,0. Są znane co prawda odmiany które radzą sobie z glebą bardziej zasadową, niemniej jednak podstawowe odmiany z którymi będziemy mieli do czynienia raczej luba glebę kwaśną. Trzeba będzie się więc zaopatrzyć w kilka worków kwaśnej gleby, a w przyszłości, ewentualnie poprzez odpowiednie środki chemiczne korygować zawartość pH w glebie na stanowiskach Różaneczników.

Codzienna pielęgnacja Różanecznika.

Trzeba tutaj od razu powiedzieć, iż Różaneczniki w kwestii zabiegów pielęgnacyjnych wcale nie należą do zbyt wymagających. W zasadzie wystarczy zadbać o to, aby zapewnić roślinie wystarczającą ilość wody, a następnie kontrolować systematycznie poziom pH gleby, aby cała uprawa była jak najbardziej bezpieczna. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na wszelki szkodniki, które mogą naszym kwiatom utrudnić życie. Oczywiście nie wszystkie objawy chorobowe będą od razu świadczyć o szkodnikach i chorobach. Na przykład w sytuacji, kiedy liście zaczynają żółknąć, lub też pojawiają się brązowe plamy, możemy podejrzewać brak potasu. Czerwone plamy mogą zaś wskazywać na brak boru. Możemy także zetknąć się z innymi problemami, jak na przykład choroby grzybowe, które najczęściej zwalczać będziemy poprzez opryskanie odpowiednim preparatem. Co do szkodników, to także warto zaopatrzyć się w preparaty na nie, aby problem od razu po ich wykryciu zażegnać, zanim dojdzie do zbyt dużego uszkodzenia kwiatów. Generalnie najlepszym rozwiązaniem będzie systematyczne stosowanie odpowiednio dobranego nawozu do różaneczników, a dzięki temu nie trzeba będzie martwić się chorobami, schorzeniami i szkodnikami.