Zastosowanie grzejników kanałowych w tradycyjnym ogrzewaniu.
Grzejniki kanałowe stanowią jedno z ciekawszych i bardziej nowoczesnych rozwiązań, we współczesnym ogrzewnictwie. Przede wszystkim jest to rozwiązanie dedykowane do pomieszczeń mieszkalnych oraz biurowych. Pozwala nam na znaczne podniesienie efektywności grzejnej całego systemu grzewczego, jak również w pewnym zakresie podnosi komfort termiczny w pomieszczeniach. Trzeba tutaj bowiem zwrócić uwagę na fakt, iż zastosowanie grzejników kanałowych będzie nam pozwalając na sprawniejsze i szybsze rozgrzewanie pomieszczeń. Będzie to przekładać się na podniesiony poziom komfortu dla wszystkich domowników. Warto o tych kwestiach pamiętać, wybierając rozwiązanie grzewcze do swojego domu.
Warunki montażu grzejników kanałowych.
Istotnym aspektem, na który należy tutaj zwrócić uwagę, jest kwestia montażu grzejników kanałowych. O ile w przypadku nowo budowanych domów nie będzie to stanowić większego problemu, to już w przypadku budynków starszych, użytkowanych przez lata, taka inwestycja może nastręczyć pewnych trudności. Głównie ze względu na fakt, iż aby montaż grzejników kanałowych był możliwy, należy w budynku dysponować odpowiedniej grubości podłogami. Każdy grzejnik kanałowy będzie mieć grubość co najmniej 10 cm, co wymaga stosownie grubszych podłóg. Trzeba przecież takie grzejnik utopić w podłodze na tyle, aby ich górna krata maskująca, znajdywała się w płaszczyźnie podłogi. Trzeba tutaj także zadbać o doprowadzenie zasilania i powrotu czynnika grzewczego z kotła CO, lub innego źródła ciepła. Wymaga to więc w przypadku starszych budynków, już eksploatowanych, pewnych przeróbek. Nie są to jednak przeróbki zbyt wymagające ani też zbyt kosztowne. W większości przypadków wystarczającym będzie odcięcie rurek doprowadzających czynnik grzewczy na wysokości podłogi przy starych grzejnikach i ich podprowadzenie o kilkadziesiąt centymetrów do grzejników kanałowych. Widzimy więc, iż nawet w tym przypadku jest to jak najbardziej możliwe.
Zasada działania grzejnika kanałowego.
Warto tutaj także powiedzieć sobie nieco więcej na temat działania grzejnika kanałowego. Otóż doprowadzony do wnętrza grzejnika czynnik grzewczy będzie przepływać przez przygotowany wymiennik. Tutaj zachodzi proces ogrzewania powietrza. Te z kolej nie przepływa swobodnie przez grzejnik, jak to ma miejsce w przypadku grzejników ściennych. Obieg powietrza wymuszony jest energooszczędnym i cichym w pracy wentylatorem. Dzięki temu rozwiązaniu, będziemy mogli liczyć na szybsze i sprawniejsze rozprowadzanie ciepła po całym pomieszczeniu. Z całą pewnością będzie to znacznie podnosić komfort termiczny w naszym domu. Poza tym, zastosowanie grzejników kanałowych będzie się także wiązać ze wzrostem efektywności systemu grzewczego. Szacunkowo można powiedzieć, iż pozwolą one na około 20% wzrost efektywności, co będzie przekładać się na stosunkowo spore oszczędności. Jednym słowem jest to rozwiązanie, którego wdrożenie w naszych domach jednorodzinnych zawsze warto rozważyć, szczególnie jeśli nie możemy sobie pozwolić na znaczne ocieplenie budynku i stworzenie warunków budynku energooszczędnego czy też wręcz pasywnego.